Dažādi auto līzinga veidi – kopīgais un atšķirīgais


Pastāv atšķirīgi līzinga veidi, kas ļauj klietnam saņemt auto lietošanā, vienlaikus veicot ikmēneša maksājumu. Atkarībā no klienta vēlmēm, var tikt izvēlēts finanšu līzings, operatīvais līzings un pilna servisa līzings. Katram klientam, pirms tas izdara izvēli par labu vienam no šiem auto līzinga veidiem, jābūt pinībā informētam par to priekšrocībām un konkrētā līzinga veida noteikumu piemērotību tieši viņam. Līdz ar to, apskatīsim finanšu, operatīvā un pilna servisa līzinga piedāvātās priekšrocības un atšķirības, ko svarīgi ņemt vērā, ja plānojat iegādāties auto līzingā.

ilgtermina auto lizings

Finanšu auto līzings ir līzinga veids, kas ļauj klientam kļūt par automobiļa īpašnieku, laika gaitā veicot ikmēneša maksājumus. Kopumā ar šiem maksājumiem tiek segta visa auto vērtība, kam papildus nāk arī līgumā noteiktā mainīgā vai fiksētā procentu likme. Atkarībā no iespējām un vēlmēm, finanšu līzinga ietvaros ir iespējams iegādāties ne vien jaunus, bet arī lietotus spēkratus. Svarīgs jautājums ir arī pirmās iemaksas apmērs – to nosaka tādi faktori kā klienta maksātspēja, darījuma kopējā summa un auto vecums.

Operatīvais auto līzings ir auto līzinga variants, kas, atšķirībā no finanšu līzinga, neparedz obligātu atomobiļa pāreju klienta īpašumā pēc līzinga perioda beigām. Protams, tas atspoguļas arī ikmēneša maksājumu vērtībā, kas ir ievērojami zemāka – tās mērķis ir segt auto amortizācijas izmaksas. Lai arī, kā iepriekš minēts, šis auto līzings neparedz tūlītēju spēkrata nonākšanu klienta īpašumā pēc līzinga termiņa beigām, tomēr klientam ir iespēja to izpirkt, nomaksājot atlikušo auto vērtību.

Visbeidzot, pilna servisa līzings (ko dēvē arī par ilgtermiņa auto nomu) atšķiras no abiem iepriekšējiem auto līzinga veidiem, jo, kā jau minēts tā nosaukumā, papildus auto, ko klients saņem lietošanā, viņam ir pieejams arī viss ar auto apkopi nepieciešamais serviss. Tāpat nav nepieciešams satraukties par ar auto saistīto apdrošināšanas un tehniskās apskates formalitāšu kārtošanu, jo tās veic auto līzinga nodrošinātājs. Tomēr, protams, ar servisu saistītās izmaksas atspoguļojas arī ikmēneša maksājumos, kas būs augstāki nekā finanšu vai operatīvā auto līzinga gadījumā.

Neskatoties uz lielākām izmaksām, pilna servisa līzings piedāvā arī acīm redzamas ērtības tā izmantotājam. Šī iemesla dēļ tas ir auto līzinga veids, kuru īpaši bieži izvēlas uzņēmumi. Lai arī Latvijā tas joprojām nav tik izplatīts kā citur Eiropā, ir jūtama tendence arvien biežāk izvēlēties šo auto līzinga jeb nomas veidu – 2013. gadā 12 procenti no uzņēmumu auto tika iegādāti pilna servisa līzinga ceļā.

Neraugoties uz tendenci uzņēmumu vidū arvien biežāk izmantot pilna servisa līzingu, šis auto līzinga veids joprojām ir mazāk populārs starp privātpersonām, kas vēlas zemākus ikmēneša maksājumus. Tādēļ privātpersonas joprojām visbiežāk izvēlas operatīvo līzingu, kas kā priekšrocību sniedz arī divas iespējas, beidzoties līzinga termiņam – turklāt daudziem pievilcīgāks šķiet nevis auto izpirkšanas variants, bet gan iespēja šo auto atdot līzinga sniedzējam un tā vietā izvēlēties citu – jaunu – spēkratu. Protams, saistošas ir arī zemās izmaksas, ko spēj piedāvāt tieši operatīvais auto līzings, kas būtibā ir līdzvērtīgs auto nomai.

Neatkarīgi no tā, kurš no iepriekš minētajiem veidiem tiek izvēlēts, auto līzings jāatzīst par vienu no visērtākajiem pakalpojumiem. Tas padara iespējamu un daudziem pieejamu pārvietošanos ar paša rīcbā esošu mūsdienu prasībām atbilstošu auto, kā arī pakāpenisku tā vērtības atmaksu gadījumā, ja tūlītēja visas auto vērtības samaksa nav iespējama.